| agrawalswapnil22@gmail.com |
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Black Cardamom, Black Mustard Seeds, Black Pepper Seeds, Cinnamon Sticks, Coriander Powder, Green Cardamom, Jeera Cumin Powder, Natural White Sesame Seeds, Premium Kasuri Methi Leaves, Premium Shah Jeera Seeds, Pure Red Chili Powder, Pure Sonth Dry Ginger Powder, pure turmeric powder, Whole Coriander Seeds, Whole Jaiphal Nutmeg, Whole Jeera Cumin Seeds, Whole Laung Cloves Seeds, Whole Star Anise Chakra Phool and Whole Tej Patta Bay Leaf from Janjgir-champa.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Dark Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | Vacuum |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Black |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Oil/Spice |
| Quality | Natural |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25Kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Black |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Uses | Spice |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 5kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Sweet |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25Kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Powder |
| Aroma | Strong |
| Color | Light Brown |
| Moisture | 10% |
| Processing | Cleaned & Ground |
| Grade | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 1kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Packaging Type | Vacuum |
| Usage/Application | Spices |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade Standard | Premium |
| Color | Green |
| Type | Whole |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Powder |
| Color | Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Machine Ground |
| Grade | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Pouch / PP |
| Packaging Size | 1kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | White |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | FAQ |
| Shelf Life | 9 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Oil Content | High |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Dried Leaves |
| Color | Green |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Sun Dried |
| Grade | Premium |
| Shelf Life | 9 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 1kg / 10kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | Vacuum |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Ground Spice |
| Color | Deep Red |
| Pungency | Medium-High |
| Moisture | 10% Max |
| Adulteration | No Artificial Color |
| Processing | Machine Ground |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | PP Bag / Pouch |
| Packaging Size | 500g / 1kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Powder |
| Color | Light Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Ground |
| Grade | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spice/Medicinal |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 1kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Ground Spice |
| Color | Yellow |
| Curcumin | High |
| Moisture | 10% |
| Processing | Sun Dried |
| Grade | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking/Medicinal |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 1kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Natural |
| Moisture | 10% |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25Kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | Vacuum |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Sortex |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25Kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Strong |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Vacuum |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Brown |
| Aroma | Sweet |
| Moisture | Low |
| Processing | Cleaned |
| Grade Standard | Premium |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Spices |
| Packaging Type | Vacuum |
| Packaging Size | 1kg / 5kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Whole |
| Color | Green |
| Aroma | Mild |
| Moisture | Low |
| Processing | Sun Dried |
| Grade Standard | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25Kg |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.