| agrawalswapnil22@gmail.com |
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Aged Premium Long Grain Basmati Rice, Broken Non Basmati Rice, Long Grain 1121 Basmati Rice, Organic Natural Basmati Rice, Parboiled IR 64 Rice, Premium Sona Masoori Rice, Short Grain HMT Rice, Steam Non Basmati Rice, Traditional Long Grain Basmati Rice, White Kolam Rice, White Long Grain Basmati Rice and White Sella Steam Basmati Rice from Janjgir-champa.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Aging | 1 Year+ |
| Grain Type | Extra Long |
| Aroma | Strong |
| Broken Percentage | 1% |
| Moisture Content | 12% |
| Grade | Export Quality |
| Processing Method | Sortex |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Non-Woven Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | 100% Broken |
| Color | White |
| Moisture | 13% |
| Usage/Application | Industrial / Feed |
| Processing | Cleaned |
| Grade | Economical |
| Shelf Life | 12 Months |
| Quality | FAQ |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 50Kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Grain Length | 8.3mm+ |
| Variety | 1121 Basmati |
| Aroma | Strong Natural |
| Broken | 1% Max |
| Moisture | 12% Max |
| Processing | Sortex Cleaned |
| Color | Creamy White |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag / Non-Woven Bag |
| Packaging Size | 5kg / 10kg / 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Certification | Organic |
| Grain | Long |
| Chemical | Free |
| Aroma | Natural |
| Broken | Low |
| Moisture | 12% |
| Color | Off White |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Eco PP Bag |
| Packaging Size | 10kg / 25kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Parboiled |
| Grain | Medium |
| Color | White |
| Broken | 5% |
| Moisture | 13% |
| Processing | Machine Cleaned |
| Grade | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packing Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Sona Masoori Rice |
| Grain | Medium |
| Texture | Soft |
| Broken | 3-5% |
| Moisture | 13% |
| Polish | Single |
| Color | White |
| Usage/Application | Daily Meal |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Grain Type | Short |
| Texture | Soft Cooking |
| Color | White |
| Broken Percentage | 5% Max |
| Moisture Content | 13% Max |
| Polish Type | Single |
| Usage/Application | Daily Use |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Steam Processed |
| Grain | Medium |
| Color | White |
| Broken | 5% Max |
| Moisture | 13% |
| Processing | Machine Cleaned |
| Grade | FAQ |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Grain Type | Long Grain |
| Aging | Naturally Aged |
| Aroma | Medium Strong |
| Broken | 2% Max |
| Moisture | 12% |
| Polish | Double Polished |
| Color | White |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Grain | Medium Fine |
| Texture | Soft |
| Color | White |
| Broken | 3-5% |
| Moisture | 13% |
| Cleaning | Sortex |
| Usage/Application | Regular Cooking |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Type | Basmati Rice |
| Grain | Long |
| Aroma | Mild |
| Broken | 2-3% |
| Moisture | 12% |
| Polish | Standard |
| Color | White |
| Usage/Application | Daily Cooking |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier, Retailer, Trader |
| Packaging Size | 25kg / 50kg |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Shelf Life | 12 Months |
| Moisture | 12% |
| Aroma | Natural |
| Color | White |
| Type | Steam Processed |
| Grain | Extra Long |
| Broken | 2% |
| Processing | Cleaned |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.